Tüp Bebek Ve Kısırlık

Tüp Bebek Nedir?

IVF (Tüp Bebek) basitçe, yumurtaların sperm tarafından vücut dışında, laboratuar koşullarında döllenmesidir. Normalde her ay 1 yumurta üretilir ve sperm ile buluşma olur.

Tüp Bebek Tedavisi

Spermin yumurtaya ulaşmasında problem olan durumlarda; (Tüplerin tıkalı olması, Endometriozis, Anti-sperm antikorların varlığı)

Sperm fonksiyonlarının bozuk olduğu durumlarda; (Azalmış sperm sayısı, Sperm hareketlerinin normalden az olması)

Yumurtlama Sorunu Olanlarda;

Açıklanamayan infertilite problemi olan çiftlerin bebek sahibi olmalarına yardımcı olan bir yöntemdir.

mete itil kimdir

Doğal bir siklusta, bir sonraki adet kanamasından 2 hafta önce olgunlaşmış follikülün içerisinden genellikle tek bir yumurta atılır. Tüp Bebek sikluslarında, amaç birden fazla follikül geliştirip birkaç yumurta birden toplama şansını maksimuma çıkartmaktır. Yumurtlama uyarıcı ilaçlarla yumurtalıklar uyarıldığında genellikle birkaç follikül büyür.

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir? 

Tedaviye başlamadan önce, mümkünse ilk görüşme randevusu reglin başladığı ilk birkaç gün içerisine ayarlanmalıdır. Çünkü bazı laboratuvar testlerinin bu ilk birkaç gün içinde yapılması gerekir. İlk değerlendirmede jinekolojik muayene ile birlikte transvajinal ultrasonografı yapılarak, rahim, tüpler ve yumurtalıklar incelenerek, gerek duyulursa hormonal değerlendirme ve erkek için sperm analizi yapılır.

 

tup-bebek-tedavisi-nasil-yapilir

tup-bebek-asamalari-nelerdir

Tüp Bebek Tedavi Süreci 

Tüp Bebek Tedavi Süreci Şu Basamaklardan Oluşur:

Tedavinin ilk basamağını tüp bebek koordinatörünün vereceği eğitim oluşturur. Size işlemler hakkında bilgiler verir, ilaçları nasıl kendi kendinize yapacağınızı öğretir ve gerekli onay formlarını imzalatır.

Yumurtalıkların baskılanması: Tedavinizi yöneten doktor tarafından, yumurtalıklarınızın tamamen kontrol altına alınması amacıyla GnRh agonisti veya antagonisti adı verilen ilaçlara başlanır. Basitçe, bu ilaçlar sizin istenilen zamandan önce yumurtlamanızı engeller. Bu ilaçlar, burun spreyi ya da cilt altına uygulanan enjeksiyonlar şeklindedir. İlaçları kendi kendinize kullanmanız için gerekli eğitim size verilecektir.

Yumurtalıkların uyarılması ve yumurta gelişiminin takibi: Tüp bebek tedavisinin başarısı, kadın yumurtalıklarında çok sayıda yumurta üretilmesine bağlıdır. Bu amaçla, daha önce belirtilen  ilaçlarla kontrol altında tutulan yumurtalıklar, yumurta gelişimini sağlayan ilaçlarla uyarılır. Bu ilaçlar cilt altına veya kas içine iğneyle yapılır. Yumurtalıkların bu ilaçlarla uyarılması yaklaşık 10 gün sürer. Bu süreç içerisinde yumurta gelişiminizin takibi için birkaç kez kontrol edilmeniz gerekir.

Yumurtalıkların toplanması: Yumurta gelişiminin takibi sırasında, yeterli sayıda yumurtanın olgunlaştığı tespit edildiği gün, yumurtaların en son gelişim basamağını tamamlamak üzere HCG enjeksiyonu yapılır. Yumurtaların toplanması, bu enjeksiyondan 36 saat sonrasına planlanır. İşlem, sakinleştirici ve uyku verici ilaçlarla yapılabileceği gibi, genel anestezi altında da uygulanabilir. Yumurta toplama işlemi, ultrasonografı eşliğinde, tıpkı yumurta gelişim takiplerinde olduğu gibi; ancak ultrasonografı aletine bağlı bir iğne ile uygulanır. Ortalama süre 30 dakikadır. İşlemi takiben 2-3 saatlik dinlenmenin ardından çift hastaneden taburcu edilir.

Laboratuvar İşlemleri: Yumurtaların toplanmasından bir gün sonra, kaç tanesinin normal şekilde döllendiği konusunda, çifte bilgi verilir. Takiben, normal olarak döllenen yumurtalar, laboratuvarda 2 ile 5 gün izlenerek, uygun görülen zamanda, aralarında en kaliteli olanlar belli sayıda seçilerek anne rahmine geri yerleştirilir.

Embriyo Transferi: Transfer işlemi, herhangi bir anesteziye gerek duyulmayan çok basit bir muayene işleminden farksızdır. Transfer öncesi tek istenilen, anne adayının su içip idrar torbasını bir miktar doldurmasıdır. Çünkü transfer işlemi, ultrasonografı eşliğinde, embriyolarla yüklenmiş bir kateterin, vajenden ve rahim ağzından geçirilerek rahim içine yerleştirilmesi şeklindedir. Eğer geride iyi kalite embriyo veya embriyolar kalmışsa, çiftin onayı alınıp bunlar ileride kullanılmak üzere saklanabilir. Transferi takiben 3-4 saat dinlendikten sonra, çift evine yollanır ve anne adayının o günü dinlenerek geçirmesi istenir. Tedavinin sonucunu, transferden 12-14 gün sonra yapılan hamilelik testi ile öğrenmek mümkündür.

Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?

  • Tüplerin tıkalı olduğu doğal yollarla gebeliğin oluşamayacağı hastalarda
  • Kısırlık sebebi açıklanamayan, doğal yollarla gebe kalamamış, özellikle 35 yaş üstü hastalarda
  • Yumurtanın bozuk olduğu, tedaviye dirençli polikistik over sendromu olan hastalarda
  • Endometriozis, endometrioma (çikolata kisti) hastalığı olan kadınlarda cerrahi tedaviye rağmen gebeliğin elde edilemediği hastalarda
  • Sperm sekil bozukluğu ve sayı azlığının olduğu hastalarda

Bunlar da İlginizi Çekebilir

idrar-kacirma-tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi

Tedavi prensibimiz hastalara şikâyetiyle ilgili dikkatli bir sorgulama yapmak ve buna…

Devamını Oku
laparoskopik-rahim-ameliyati

Laparoskopik Rahim Ameliyatı

Laparoskopik rahim ameliyatı, rahim problemlerini çözmek amacıyla uygulanan bir tür m…

Devamını Oku
tup-bebek-tedavisi

Tüp bebek Tedavisi

Tüp bebek, doğurganlık ile ilgili sorun yaşayan ve doğal yollarla gebelik oluşturamay…

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz