Çocuk Sahibi Olmak İsteyenler Gebelik Öncesi Neler Yapmalı?

Günümüz koşullarında, özellikle kariyer sahibi kadınlarda gebeliğin planlanarak elde edilmesi gittikçe önem kazanmaktadır. İlk muayenenin gebelikten önce olması birtakım avantajları da beraberinde getirir. İlk muayenede anne ve babanın aile ve bireysel geçmişleri irdelenerek gebelikte ortaya çıkabilecek olası sorunlar saptanır. Yaşam ve beslenme alışkanlıkları, zararlı alışkanlıklar, genetik hastalıklar, kullanılan ilaçlar, geçirilmiş operasyonlar, kalp, böbrek, karaciğer sorunları bunlardan bazılarıdır.

Şüphesiz gebelik anne adayı için zorlu bir süreçtir. Bu sürece başlamadan önce annenin karşılaşabileceği sorunların önceden tanısı ve tedavisi önemlidir. Jinekolojik muayene, ultrasonografi, kan ve idrar testleriyle gebelik öncesi muhtemel sorunlar saptanır. Pelvik enfeksiyonlar, rahim ve yumurtalıkların durumu, gebelikte geçirilirse bebeğe zararlı olabilecek enfeksiyonların araştırılması ana hedeftir.

Gebelikten önce anne adayının folik asit desteği alması oluşabilecek nöral tüp defekti riskini oldukça azaltmaktadır. Rubella enfeksiyonu geçirmemiş anne adaylarının da gebelikten önce aşı olmaları ve aşıdan sonra üç ay süreyle gebe kalmaması önerilmektedir. Şeker hastalığı olan anne adaylarının da gebelik öncesi kan şekeri düzeylerinin düşürülmesi de oldukça önemlidir. Bunlar gibi gebelikte sorun yaratabilecek durumların önceden tanısı ve tedavisi mümkündür.

mete-itil-kimdir

 

gebelik-planlamasi-nedir

 

Gebelik planlayan çiftlerde, adet düzeni 28 günde bir olan kadınların kanamanın başladığı günü 1. gün kabul ederek, 12-15. günler arası ilişkiye girmeleri önerilir. İlişkinin günaşırı olması da gebelik şansını arttırmaktadır. İlişki sonrası kalçaların yükseltilmesi, vajinal duş yapılmaması, beş dakika yatılması gebelik ihtimalini arttıran yöntemlerdir.

Gebelikte tarama testleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

myom-nedir-neden-olur-en-sik-kimlerde-gorulur-nasil-tanisi-konur

Myom Nedir?

Myomlar rahimin en sık görülen iyi huylu kitleleridir. Menopoz öncesi kadınların yakl…

Devamını Oku
gebelikte-ilac-kullanimi

Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelik dönemi bazı yakınmalar, önceden varolan hastalıklar ya da gebelikte yeni geli…

Devamını Oku
gebelikte-diabet-taramasi

Gebelikte Diabet Taraması

24-28. haftalar arası GDM taraması amacıyla 50 gr glukoz yükleme testi yapı…

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz