Çocuk Sahibi Olmak İsteyenler Gebelik Öncesi Neler Yapmalı?

Çocuk Sahibi Olmak İsteyenler Gebelik Öncesi Neler Yapmalı?

Günümüz koşullarında, özellikle kariyer sahibi kadınlarda gebeliğin planlanarak elde edilmesi gittikçe önem kazanmaktadır. İlk muayenenin gebelikten önce olması birtakım avantajları da beraberinde getirir. İlk muayenede anne ve babanın aile ve bireysel geçmişleri irdelenerek gebelikte ortaya çıkabilecek olası sorunlar saptanır. Yaşam ve beslenme alışkanlıkları, zararlı alışkanlıklar, genetik hastalıklar, kullanılan ilaçlar, geçirilmiş operasyonlar, kalp, böbrek, karaciğer sorunları bunlardan bazılarıdır.

Şüphesiz gebelik anne adayı için zorlu bir süreçtir. Bu sürece başlamadan önce annenin karşılaşabileceği sorunların önceden tanısı ve tedavisi önemlidir. Jinekolojik muayene, ultrasonografi, kan ve idrar testleriyle gebelik öncesi muhtemel sorunlar saptanır. Pelvik enfeksiyonlar, rahim ve yumurtalıkların durumu, gebelikte geçirilirse bebeğe zararlı olabilecek enfeksiyonların araştırılması ana hedeftir.

Gebelikten önce anne adayının folik asit desteği alması oluşabilecek nöral tüp defekti riskini oldukça azaltmaktadır. Rubella enfeksiyonu geçirmemiş anne adaylarının da gebelikten önce aşı olmaları ve aşıdan sonra üç ay süreyle gebe kalmaması önerilmektedir. Şeker hastalığı olan anne adaylarının da gebelik öncesi kan şekeri düzeylerinin düşürülmesi de oldukça önemlidir. Bunlar gibi gebelikte sorun yaratabilecek durumların önceden tanısı ve tedavisi mümkündür.

Gebelik planlayan çiftlerde, adet düzeni 28 günde bir olan kadınların kanamanın başladığı günü 1. gün kabul ederek, 12-15. günler arası ilişkiye girmeleri önerilir. İlişkinin günaşırı olması da gebelik şansını arttırmaktadır. İlişki sonrası kalçaların yükseltilmesi, vajinal duş yapılmaması, beş dakika yatılması gebelik ihtimalini arttıran yöntemlerdir.


Copyright © 2018 meteitil.com Tarafından Tüm Hakları Saklıdır.