İdrar Kaçırma Tedavisi

Tedavi prensibimiz hastalara şikâyetiyle ilgili dikkatli bir sorgulama yapmak ve buna sebep olan sarkma veya temel problemi saptamaktır. Birçok kadın idrar tutamamayı normal olarak kabul edebilir. Ancak bilinmelidir ki idrar tutamama bir hastalık değildir, idrar tutamamanın birçok sebebi olabilir.

mete-itil-kimdir

İdrar Tutamama Sorunu İçin Nasıl Bir Tedavi Uygulanır? 

Örneğin Parkinson ve Alzheimer hastalığının ilk bulgusu olarak idrar kaçırma karşımıza çıkabilir. İdrar tutamamanın tedavisindeki başarı için anahtar nokta sebebin iyi araştırılıp tedaviye daha sonra başlamaktır. Kliniğimizde cerrahi planlanan hastalarda operasyon öncesi yapılabilecek tüm değerlendirmeler ileri teknoloji ile yapılmaktadır.

İdrar tutamamanın en sık iki nedeni; stresle idrar kaçırma ve sıkışma ile idrar kaçırma bu aşamada ayırt edilmektedir. Sıkışma ile idrar kaçırma, genelde ilaç ve pelvik taban kaslarının fizik tedavisi ile tedavi edilmektedir. Sıkışma ile idrar kaçırma kadınların yaşam kalitesini çok olumsuz etkilemektedir. Kliniğimizde bu tip hastalarımızın yaşam kaliteleri kısa sürede egzersiz ve ilaç tedavileri ile iyileştirilmektedir.

Stres idrar kaçırma, karın içi basınç artmasına neden olan gülme, öksürme, ağır kaldırma, ıkınma ile aynı anda olan idrar kaçırmadır. Pelvik organ sarkmaları bu tip idrar kaçırma şekline neden olurlar. Stres ile idrar kaçırma pelvik taban kaslarının egzersizi veya cerrahi ile tedavi edilir. Tüm dünyada yaklaşık 1 milyon kişiye uygulanmış ve birçok cerrah tarafından altın standart yöntem olarak kabul gören “Tension free vaginal tape” denilen cerrahi yöntem, lokal anestezi ile kliniğimizde başarı ile uygulanmaktadır. Başarı oranımız %95’in üzerindedir.
Pelvik organ sarkması ve idrar tutamama şikayeti olan hastalarımızın tedavisi; sebebe, semptomların şiddetine, pelvik taban kaslarının güçlerine, kişinin beklentilerine, cinsel aktivitesine, genel sağlık durumuna göre şekillendirilir. Rahim sarkmalarında rahimi almadan sarkmaların cerrahi tedavisi başarı ile yapılmaktadır.

Karından Yapılan Ameliyatlar

Burch yada Marchall Marchetti Kranz operasyonu uygulanır. Bu ameliyatlar açık veya laparaskopi ile de yapılabilmektedir. Burch operasyonu stres inkontinans (öksürme veya hapşurma ile idrar kaçırma) için uygulanan bir operasyondur. Genelde diğer operasyonlarla beraber uygulanır.
Teknik olarak işlemlerın ön duvarından yapılan kesi ile beraber mesane ile pubis kemiği arasına girerek mesane boynunun karın ön duvarındaki ligamentlere bağlanmasıdır. Bu işlem laparaskopi ile de yapılabilir.

vajinal-ameliyatlar

idrar-kacirma-tedavisi-nasil-yapilir

Vajinal Ameliyatlar 

TVT, İVS, iğne süspansiyon tekniği, tension-free slingler (TFS)(TVT, VS, Safyre v.d). Bu operasyonların özelliği kurdela şeklinde bir sentetik materyalin (sling) üretra altından geçirilerek karın ön duvarı kaslarına fikse edilmesidir. Sling üretrayı yukarı kaldırmamakta hastanın karın içi basıncı arttığında üretra sling üzerine binmekte ve üretra içi basınç artarak hastanın idrar kaçırması engellenmektedir.

En yaygın kullanılan tension-free vajinal tape (TVT) ve intravajinal slingplastidir (IVS). Tension free operasyonlar geleneksel yöntemlerin bütün olumsuzluklarını ortadan kaldıran ve inkontinans cerrahisinde yeni bir çığır açan minimal invaziv yöntemlerdir. Tension-free vajinal tape TVT son yıllarda giderek öne çıkan ve 1.000.000’dan fazla uygulanan bir operasyondur. Geleneksel inkontinans cerrahisine üstünlüğü, bu yöntemlerin lokal anestezi ile uygulanması, hastanın öksütülerek idrar kaçırmadığı pozisyonda slingin tespit edilmesi ve aynı gün hastanın taburcu edilmesidir. Tension-free sling operasyonlarında, operasyon sırasında hasta öksürtülerek ve / veya Valsalva yaptırılarak sling tespit edildiği için operasyon sonrası idrar yapamama problemiyle karşılaşılmamaktadır. Bu özellikler yöntemin komplikasyonlarını azaltmaktadır. Ayrıca, hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir ve uzun dönem başarı oranları % 95’in üzerindedir. Bu operasyonların tek dezavantajları 250 ile 1000 dolar arasında standard malzeme gerektirmeleridir.

Bu operasyonlar basit görülmekle birlikte mutlaka bir öğrenim süresi gerektirmektedir. Örneğin TVT’i üreten bir  firmanın kendi rakamlarına göre 160.000 uygulamada barsakların delinmesi yada damar yaralanması nedeniyle 4 ölüm meydana gelmiştir.

Suburetral Yama 

Laparoskopik Burch çok zaman aldığından ve laparoskopik dikiş atma alanında dik bir öğrenme eğrisi gerektirdiğinden, uygulamada kalması güçtür. Tansiyonsuz vajinal teyp gibi retropubik midüretral sling prosedürleri veya suburetral yamaların avantajları ve başarıları geniş ölçüde diğer tüm antiinkontinans prosedürlerinin yerini almıştır.

Pelvik organ prolapsusu için transobtüratör midüretral sling prosedürleri ve vajinal ‘kit’ prosedürlerinin geliştirilmesini ve kullanımını başlatmıştır.

Artifisyel Uretral Sfinkter 

Spinal veya genel anestezi altında üretral sonda takılmasını takiben perineden (skrotum ve rektum arasındaki alan) yapılan insizyonla katlar geçilir. Üretra bulunur. Uygun boydaki sfinkter yerleştirilir. Bu sfinkterin su rezervuarı kasık bölgesinden yapılan bir kesi ile karın içine yerleştirilir ve kontrol pompası da skrotum içine yerleştirilir.

Daha sonra kesi yerleri uygun şekilde cerrahi dikişlerle kapatılır. Böylelikle idrar kaçırma sorunu ortadan kalkar.

Anterior Kolporafinin, Kelly Plikasyonu 

İdrar torbasının vajinadan yapılan bir opersyon ile yukarı kaldırılması ve idrar yoluna destek ipi konmasıdır. Başarı oranı çok düşük olduğu için idrar kaçırma tedavisinde artık kullanılmamaktadır. İlk uygulanan idrar kaçırma ameliyatlarından biridir.

Rahim sarkması tedavisi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

laparoskopik-rahim-ameliyati

Laparoskopik Rahim Ameliyatı

Laparoskopik rahim ameliyatı, rahim problemlerini çözmek amacıyla uygulanan bir tür m…

Devamını Oku
tup-bebek-ve-kisirlik

Tüp Bebek Ve Kısırlık

IVF (Tüp Bebek) basitçe, yumurtaların sperm tarafından vücut dışında, laboratuar koşu…

Devamını Oku
rahim-sarkmasi-tedavisi

Rahim Sarkması Tedavisi

Rahim sarkması tedavisi kadının yaşına, hastalığın derecesine, kadının genel sağlık d…

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz