İdrar Kaçırma Tipleri

Stres İdrar Kaçırma

Stres inkontinens karın içi basıncı arttıran aktiviteler esnasında (gülerken, hapşırırken, egzersiz yaparken, yürürken, öksürürken) istemsiz idrar kaybıdır. Kadınlardaki idrar kaçırmanın en sık görülen nedenidir ve idrar kaçıran kadınların %50-70’ inde görülmektedir. Stres tipi idrar kaçırmanın (stres inkontinansı) en sık nedeni pelvik taban kaslarının zayıflığıdır. Pelvik taban kasları alt idrar yolu organlarını desteklemektedir.

Güçlü bir pelvik taban üretrayı idrar yapma zamanı gelinceye kadar kapalı tutar. Pelvik taban zafiyeti olduğunda karın iç basıncını artıracak durumlar (hapşırma, öksürme gibi) üretranın açılmasına ve idrar kaçırmasına neden olur. Çok sayıda doğum, iri bebek doğurma, vakum ile doğurma ,fazla kilolar, ailesel yatkınlık ve menopoz risk faktörleri olarak sayılabilir. Stres tipi idrar kaçırmanın bir diğer nedeni mesane boşalmasını kontrol eden kasların yetersizliğidir. Bu kaslar mesane dolarken üretrayı kapalı tutar, idrar zamanı gelince gevşeyerek idrar yapmaya izin verir. Sfinkter denen bu kasların yetmezliği varlığında kaslar görevlerini yapamadıkları için çeşitli hareketler sırasında (öksürme, hapşırma gibi) idrar kaçırılır.

Sıkışma Tipi (Urge İnkontinans) İdrar Kaçırma

Detrussor instabilitesi olarak da isimlendirilen bu idrar kaçırma tipi, genellikle mesane dolumu ya da diğer uyarılmalarla kendiliğinden mesane kasılmaları olup hastaların %30’ unda görülmektedir. Tuvalete gitme ihtiyacı hissedildiği anda tuvalete yetişemeden idrar kaçırma olayına bu tipte sık rastlanmaktadır. Stres idrar kaçırmadan farklı olarak pelvik tabandaki zayıflıktan değil, mesane kaslarının aşırı aktif ve duyarlı olmasından kaynaklanmaktadır. Hastaların büyük çoğunluğunda neden bilinmemektedir. Bir kısmında daha önce geçirilmiş sık mesane enfeksiyonları, omurga travması, ileri derece bel fıtığı, diyabet, parkinson, demans ve kas hastalıkları gibi kronik hastalıklar görülmektedir.

idrar-kacirma-neden-olur

sikisma-tipi-idrar-kacirma

Miks Tip (Karma) İdrar Kaçırma

Stres tip ve sıkışma tipi idrar kaçırmanın her ikisinin de birlikte görüldüğü idrar kaçırmalarıdır. Bu tip idrar kaçırmanın her iki formu hastaların %20’sinde birlikte görülmektedir.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma

Overflow inkontinans olarak da isimlendirilen bu tip idrar kaçırma mesanenin aşırı gerilmesine bağlı olmaktadır ve idrar kaçıran kadınların %5-10’unda görülür. Mesanede kapasitenin üzerinde idrar biriktiğinde, idrar yapma zorunluluğu hissetmeden küçük miktarda idrar kaçırma görülmektedir. Kadın hiç bir zaman idrar torbasını tamamen boşaltamadığı hissine kapılmaktadır. Diyabet, geniş pelvik ameliyatlar, omurilik yaralanmaları ve multiple skleroz gibi bazı kas hastalıklarında sıklıkla görülmektedir.

Sfinkter Yetersizliği

Çok nadir görülür. Bazı doktorlar tarafından stres tip idrar kaçırmanın bir şekli olarak da değerlendirilir. Tedavisi zordur ve daha çok başarısız idrar torbası düzeltme ameliyatlarından sonra görülür. İdrar torbasının üretraya (idrar yolu) açılan kısmındaki bozukluktur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

idrar-kacirmanin-tedavisi-nasil-olmaktadir

İdrar Kaçırma Tanı ve Tedavi Yöntemleri

En çok kullanılan yöntemler Kegel egzersizleri, Biofeedback, FES ve Manyetik tedavidi…

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz