Miyom Ameliyatı

Miyom ameliyatı iyi huylu tümörlerin çıkarılma işlemidir. Rahim miyomları yaygın bir sorundur ve genelde rahim duvarında oluşum gösterirler. Ayrıca rahmin içinde ya da dışında da oluşum gösterebilirler. Miyom ameliyatının nasıl yapılacağı miyomun büyüklüğüne ve sayısına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Miyom Ameliyatı Nedir?

Miyom ameliyatı, rahimdeki miyomları cerrahi işlemle çıkarma işlemine denir. Rahim miyomları rahim duvarında oluşan kas hücrelerinin anormal şekilde büyümesi sonucunda oluşur. Belirtiler fazlalaştığında ve miyomlar büyüdüğünde cerrahi müdahale sağlanabilir. Miyom ameliyatının nasıl yapılacağı kişinin sağlık durumuna, belirtilere ve kişinin yaşına göre değişiklik gösterir. Belirtilerden bir veya daha fazlası görülüyorsa mutlaka kadın sağlığı uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Alt karın bölgesinde ağrı görülmesi,
  • Adet kanamasının fazla olması,
  • Adet dönemleri dışında kanama görülmesi,
  • Pelvik bölgesinde ağrı ve basınç hissi,
  • İdrar yapma sıklığının artması ya da idrar yaparken zorluk yaşama,
  • Kabızlık sorunu,
  • Sırt ağrısı yaşama,
  • Karın bölgesinde şişlik oluşması,

Miyom Ameliyatı Riskleri

Miyom ameliyatında her cerrahi işlemde olduğu gibi riskler bulunur. Miyom ameliyatında ya da sonrasında kanama olabilir. Ameliyat sonrası enfeksiyon riski bulunur. İdrar yolu enfeksiyonu ya da cerrahi müdahale sağlanan yerde enfeksiyon oluşabilir. Ameliyat sırasında organ yaralanması meydana gelebilir. Bu durum miyomların çıkarma işlemi yapılırken gerçekleşebilir. Ayrıca ameliyat sırasında ameliyatın türünden bağımsız olarak anesteziye bağlı sorunlar meydana gelebilir. Ameliyat sonrası dönemde yaraların iyileşmesinde de bazı sorunlar meydana gelebilir. Dikişler açılabilir ya da yara enfeksiyon kapabilir. Miyom tekrarlayabilen bir durumdur. Bu sebeple yeni miyomlar oluşabilir ve yeniden ameliyat gerekebilir. Yazılan riskler düşük ihtimalle gerçekleşir. İşinin ehli doktorlar, gereken tetkiklerin yapılması ve ameliyat sonrası dikkat sayesinde risklerin yaşanma olasılığı azalır.

Miyom Ameliyatı Yöntemleri

Miyom ameliyatı yöntemleri kapalı veya açık olarak yapılabilir. Miyomun boyutuna ve hastanın sağlık durumu göz önüne alınarak hangi yöntemle yapılacağına karar verilir. Miyom ameliyat yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

Miyomektomi; bu yöntemde rahmin bütünlüğü korunur. Sadece rahimdeki miyomlar çıkarılır.

Abdominal miyomektomi; bu yöntemde rahmin alt karın bölgesi kesilerek miyomlar çıkarılır. Çok sayıda ya da büyük miyomların olduğu durumlarda yapılır.

Laparoskopik miomektomi; bu yöntemde küçük kesiler atılır. Bu küçük kesiden ince kamera ve cerrahi aletler sokularak işlem gerçekleştirilir. Kapalı ameliyat yöntemi olduğu için iyileşme daha hızlıdır.

Histeroskopik meyomektomi; histeroskop kullanılarak yapılır ve genelde rahim içine yerleşmiş miyomların tedavisinde bu uygulama tercih edilir. Histereskop ince bir tüp şeklindeki aletin ucunda bulunan kameralı sisteme verilen addır.

Radyofrekans veya mikrodalga ablasyon; radyofrekans ya da mikrodalga enerjisiyle miyomların yok edilmesi işlemidir.

Uterin Artery Embolizasyon (UAE); rahme kan taşıyan arterlere özel malzemelerin enjektesiyle yapılır. Burada amaç miyomların beslenmesini önleyerek küçülmesini sağlamaktır.

Rahim ameliyatı (Histerektomi); Bu yöntemde rahim tamamen çıkarılır. Bu işlem eğer miyomlar çok büyük ve sayısı fazlaysa yapılır. Doğurganlığı sona erdiren bir yöntemdir.

miyom-ameliyati-riskleri

miyom-ameliyati-yontemleri

Miyom Ameliyatı Sonrası Bakım ve İyileşme Süreci

Miyom ameliyatı sonrasında bakım ve beslenme önem taşır. Hareketlerde kısıtlılığa gitmek, bol bol dinlenmek gerekir. Ameliyatta atılan kesi yerini temiz ve kuru tutmak gerekir. Ameliyat sonrasında lifli gıdalar tüketmek ve bol su içmek gerekir. Ameliyat sonrası cinsel ilişkiye birkaç hafta ara verilmelidir. Ağır kaldırmaktan kaçınılmalı ve fiziksel aktivitelerden bir süre uzak durulmalıdır. Doktor randevularını kaçırmamak, düzenli kontrolleri sağlamak gerekir.

Miyom Ameliyatı Sonrası Beslenme

Miyom ameliyatı sonrası beslenme iyileşme sürecini destekleyen önemli bir etkendir. Bu süreçte beslenme şu şekilde olmalıdır; yeterli miktarda sıvı tüketmek gerekir. Bu sayede kabızlık riski azalır. Lifli gıdalar, meyve, sebze tüketmek gerekir. Proteini yüksek besinler tüketmek, vitamin ve mineral alımına dikkat etmek gerekir. Şeker ve tuz tüketiminde sınırlamaya gitmek gerekir. Bu sayede şişlik kontrol altına alınabilir. Öğünleri sık ve küçük şekilde tüketmek daha yararlı olacaktır. Ayrıca alkol ve kafein tüketiminde de iyileşme süresince sınırlama getirmek gerekir.

Miyom Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Miyom ameliyatı sonrası yara bakımına dikkat etmek gerekir. Pansumanları es geçmemek önemlidir. Ameliyat bölgesi temiz ve kuru tutulmalıdır. Aksi takdirde enfeksiyon kapma riski yüksektir. Fiziksel aktiviteler azaltılmalı ama tamamen kesilmemelidir. Doktorun önerdiği şekilde aktiviteler yapmak iyileşme süresinin hızlanmasında önemli rol oynar. İdrar yolu enfeksiyonuna dikkat edilmeli bu enfeksiyonun oluşmasını önlemek için gerekli temizlik sağlanmalı ve ortak kullanım tuvaletlerden kaçınmak önemlidir. Kabız olmak bölgeye baskı oluşturacağı için kabız olmamak için yeterli miktarda su tüketimi sağlanmalı, çok katı beslenmemeli ve lifli gıdalar tüketilmelidir.

Miyom Ameliyatı Fiyatı

Miyom ameliyatı fiyatı ameliyat faktörlerine göre değişiklik gösterir. Hangi ameliyatın yapılacağı, miyomun büyüklüğü, yeri ve boyutu gibi faktörler miyom ameliyatı fiyatı üzerinde etkin faktörlerdir.

Miyom ameliyatı kaç saat sürer?

Miyom ameliyatı süresi miyomun büyüklüğüne ve yerine göre değişiklik gösterir. Ancak ortalama olarak 1 saat sürer denilebilir.

Miyom ameliyatı riskli bir ameliyat mı?

Miyom ameliyatında her ameliyatta olduğu gibi riskler bulunur. Ancak bu risklerin gerçekleşme oranları oldukça düşüktür.

Miyom ameliyatı sonrası kaç gün hastanede kalınır?

Miyom ameliyatı açık cerrahi ile yapılmışsa hastanede kalma süresi 2-5 gün arasında değişiklik gösterir. Laparoskopik olarak yapılmışsa hastanede kalma süresi 1-3 gün arasında farklılık gösterir.

Miyom alınmazsa ne gibi zararları olur?

Miyomların alınmaması sonucu belirtiler daha fazla artar ve kişinin gündelik yaşamı bu durumdan etkilenir. Ayrıca bazı miyomlar konumları nedeniyle kısırlığa neden olabildiği için alınması gerekir.

Miyom kaç cm olursa tehlikeli?

Bazı miyomlar konumları gereği alınması gerekirken bazı miyomların büyüme derecesine göre alınması gerekir. Örneğin miyom 2 cm iken bir yıl içerisinde 4 cm’ye ulaşırsa alınması gerekir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rahim-sarkmasi-tedavisi

Rahim Sarkması Tedavisi

Rahim sarkması tedavisi kadının yaşına, hastalığın derecesine, kadının genel sağlık d…

Devamını Oku
tup-bebek-tedavisi

Tüp bebek Tedavisi

Tüp bebek, doğurganlık ile ilgili sorun yaşayan ve doğal yollarla gebelik oluşturamay…

Devamını Oku
idrar-kacirma-tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi

Tedavi prensibimiz hastalara şikâyetiyle ilgili dikkatli bir sorgulama yapmak ve buna…

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz