Myom Nedir?

Myomlar rahimin en sık görülen iyi huylu kitleleridir. Menopoz öncesi kadınların yaklaşık %60‘ında, doğurganlık çağında ise %30'unda görülürler. Özellikle tanı yöntemlerinin artması ile görülme sıklığı da artmıştır. Rahimin alınmasını gerektiren ameliyatların 1/3 ünde sebep myomlardır. En sık 50'li yaşlarda görülür. Beyazlarda zencilere göre 6-7 kat fazla görülür. Bunun yanısıra şişmanlarda , doğurmamış veya az doğuranlarda , yumurtlama fonksiyonları bozuk olanlarda daha fazla görülmektedir. Yanlış bir kanı olarak doğum kontrol haplarının myomları arttırdığı varsayılmış, ancak yapılan çalışmalarda uzun süreli doğum kontrol hapı kullananlarda görülme sıklığında azalma saptanmıştır.

Myomlar östrojen denilen hormona bağımlı tümörlerdir. Zira myomlar ergenlikten önce çok nadir görülür ve menapozdan yani östrojenden kesilme zamanı küçülme eğilimi taşırlar. Bunun yanısıra myomların progesteron hormonunun hakim olduğu gebelik sürecinde hızla büyüdüğü göz önüne alınırsa , tümörün bu hormona da duyarlı olduğu söylenebilir. Bundan dolayı gebelik sürecinde büyüme eğiliminde ola bilir. Rahimde farklı yerleşimlerde olabilirler. Bu yerleşim yerleri de farklı klinik yakınmalara neden olabilir. Submüköz olarak adlandırılanlar rahimin en iç tabakasının altında yer alırlar. Subseröz olanlar ise rahimin en dış tabakasına en yakın olanlardır. Bazen de pedinkül olarak adlandırılan sapla rahim tabakalarına tutunurlar.

mete itil kimdir

 

myom-nedir

 

Myom Ne Gibi Klinik Yakınmalara Neden Olur? 

Myomların sadece %45'i yakınmaya neden olur. Çoğu muayene sırasında tesadüfen ortaya çıkar. En sık klinik bulgu vaginal kanamalardır. Bu kanamalar uzun ve sık olma eğilimindedirler. Adet öncesi lekelenmeler sıktır. Rahimin iç tabakasına yakın olarak yerleşenlerde kanama en sık görülür. Bazen kansızlık nedeni araştırılırken hastanın adetleri sorgulandığında myom gerçeği ortaya çıkabilir. Çok büyüyenler etraf organ ve dokulara baskı yaparak ağrıya neden olur. Hatta idrar borularına, idrar torbasına baskı ile idrar yapmada sorun ile karşımıza çıkabilir. Zaman zaman da barsak bitimi olan ve rektum olarak adlandırdığımız bölgeye baskı yaparak dışkılama fonksiyonlarını bozabilir. Büyük myomlar bel ağrısı, kasıklara vuran ağrı da yapabilirler. Cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilirler.

Myom ince bir sapla rahime bağlanmış ise kendi etrafında dönerek akut karın bulgusu dediğimiz durumu karın ağrısı kanama gibi durumu yaratabilir. Kimi zaman da kireçlenebilir, ya da beslenmesi bozularak içten içten erime ile dejenere olabilir ki bu durumlarda da hasta ciddi karın ağrısı yaşar.

Myomlar Kısırlığa Neden Olabilir mi?

Myom beş santimden büyükse, rahim ağzına yakın yerleşmişse , kanallara yakın bir lokalizasyonda ise kısırlık nedeni olabilir.

Myomlar Gebelik Kaybına Neden Olabilir mi?

Gebelik var ve aynı zamanda büyük bir myom da varsa gebeliği kaybetme ihtimali artabilir.

Myomun Olduğunu Nasıl Anlarız?

Myomun tanısını koymada en sık kullandığımız araç ultrasonografidir. Bunun yanısıra rahim içine serum fizyolojik olarak adlandırdığımız sıvı verilerek ultrason incelemesi yapıldığında da tanı çok netleşir.

Rahim içine bakılan optik bir kamera düzeneği , yani histeroskopi ile hem tanı konur hem de uygun vakalarda tedavi yapılabilir. MR ile de tanı doğrulanabilir. Tomografinin yeri kısıtlıdır. Myom tanısı koyarken gebelik, dış gebelik yumurtalıktan kaynaklanan kitle, rahimin kötü huylu kitleleri , doğuştan olan rahimin şekil anormallikleri ekarte edilmelidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ileri-yas-gebelikleri-ve-riskler

İleri Yaş Gebelikleri Ve Riskler

Son on yıl içinde başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünyada ilk gebeliğini ileri…

Devamını Oku
kadin-infertilite-yapilan-testler

Kadın İnfertilite Yapılan Testler

Kadınlarda üreme ile ilgili hormonların düzeylerinin saptanması en önemli incelemeler…

Devamını Oku
gebelik-ve-tiroid-hastaliklari

Gebelik Ve Tiroid Hastalıkları

Üreme çağındaki kadınlarda ikinci sıklıkta görülen endokrinolojik bozukluk tirod horm…

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz