Rahim Sarkması Tedavisi

Rahim sarkması tedavisi kadının yaşına, hastalığın derecesine, kadının genel sağlık durumuna ve daha sonra çocuk doğurmak isteyip istemediğine göre değişir. İleride bu problemin gelişmesi düzenli Kegel egzersizleri denilen vajina etrafındaki ve perine kasları kasma egzersizleri yapılarak kısmen de olsa engellenebilir.

Rahim Sarkması Nedir?

Rahim ve diğer genital organlar derin bir kase görünümünde olsan ve pelvis adı verilen bir yapının içerisindedir ve karnın içerisinde asılı bir halde dururlar. Leğen kemiği adı ile bilinen bölgenin içerisinde bulunan pelviste pelvik taban kasları ve pek çok bağ dokusu vardır. Bu dokular organların sabit durmasından sorumludur. Bazı durumlarda bu bağlar ve kaslar zarar görür ya da yıpranır. Zayıflayan bu dokular sebebiyle pelvisteki organlar sarkabilir. Rahim sarkması da buna bağlı gerçekleşen bir sağlık sorunudur. Dokuların zayıflaması ve fonksiyon kaybetmesi kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyecek bir sorun olan rahim sarkması ile sonuçlanabilir. Rahim sarkması hastalığı sarkma derecelerine göre evrelendirilir.

Rahim Sarkması Neden Olur?

Rahim sarkması pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Pelvik kasların ve bağ dokularının zayıflaması hastalığın temel sebebidir. Rahim sarkmasının en sık görülen nedenleri arasında şunlar sıralanabilir:

  • İlerleyen yaş
  • Menopoza bağlı şekilde azalan östrojen
  • Çoklu doğum yapmak
  • Çok ve sık doğum yapmak
  • İri bebek doğurmak
  • Doğum travmaları
  • Geçirilen pelvis ameliyatları
  • Kalıtsal sebepler
  • Kronik kabızlık ya da öksürük
  • Aşırı kilolu olmak

Bu sağlık problemlerinden çözülebilir olanların tedavi edilmesi rahim sarkmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Rahim Sarkması Evreleri Nelerdir?

Rahim sarkmasının temelde 3 evresi vardır. Bu evreler hafif, orta ve şiddetli şeklinde isimlendirilir. Hafif rahim sarkması kişinin yaşamını kısıtlayacak ölçüde etkilemez. Bu evrede herhangi bir tedavi uygulamak gerekmeyebilir. Orta şiddetli rahim sarkmasında ağrılar ve cinsel yaşamda problemler görülebilir. Ağrıların şiddeti ve hastalığın kişinin günlük hayatına etkileri orta derecededir. Şiddetli rahim sarkmasında ise rahim tamamen dışarı çıkabilir ve şiddetli ağrılar ve şikayetler görülür. Bu evrede kişide kanama ve akıntılar da görülebilir. İlerlemiş rahim sarkması hastalığında idrar yapma gibi problemler de ortaya çıkar ve tedavi kaçınılmazdır.

rahim-sarkmasi-ameliyati

ameliyatla-rahmin-onarilmasi

Rahim Sarkması Tedavisi

Ailesini tamamlamış bir kadında genital organ sarkması durumunda uygulanan tedavi şekli genellikle rahimin vajina tarafından çıkarılması ve ön ve arka vajina duvarlarındaki fazlalıkların çıkarılarak vajina daraltılması şeklindedir. Vajina daraltma operasyonu geçiren kadınlar eğer gebe kalırlarsa normal doğum yerine sezeryan olmaları gerekir.

Üreme çağında olan ve hala doğum yapmayı düşünen ya da ailesini tamamlamış olsa bile rahim alınmasını istemeyen bir kişide ise rahim alınmaz sadece ön ve arka vajina duvarlarında bulunan fazla dokular alınır ve genişlemenin tamiri yani vajinanın daraltılması hedeflenir. Böylelikle doğumdan sonra vajina genişlemesi şikayeti olan kadınların rahatsızlıkları azalacak ve cinsel hayattan da eskisine oranla daha fazla tatmin sağlanacaktır. Vajina daraltılması operasyonuna tıpta vajina estetiği (vajinoplasti) ismi verilir. Belirgin rahim sarkması durumunda karın yoluyla rahimi yerinde tutan bağlara ulaşılarak bu bağların yukarı çekilmesi ve böylelikle rahimi almamak mümkündür. Ancak yukarı çekme ameliyatlarının çok fazla uzun ömürlü olmadığı bilinmelidir. Risk faktörleri bulunur. Yapılan ameliyatların tipine ve yapan cerrahın tekniğine bağlı olarak 3-5 yıl içerisinde tekrarlama riski ortaya çıkabilir.

Çok nadiren çocukları olmasına rağmen rahiminin alınmasını istemeyen veya başka çocuk doğurmak arzusunda olan kadınlarda ya da rahim alınması operasyonunu dahi kaldıramayacak kadar yaşlı ve genel sağlık durumu kötü hastalarda operasyon yerine pesser adı verilen ve vajinaya yerleştirilerek rahimi destekleyip yukarda tutan cihazlar da kullanılabilir ama bu tür tedaviler çok özel durumlarda uygulanmaktadır.

Günümüzde ailesini tamamlanan kadınlarda bebek taşımaktan öteye bir işlevi olmayan rahimin alınması sarkmalarda yapılacak en mantıklı tedavi şeklidir. Erken dönemde yapılan cerrahi müdahale olumlu sonuçlar verir.

Vajinal Halka Takılması

Vajinaya takılan halkalar rahmi kaldıracak şekilde tasarlanmışlardır. Geçici ya da sürekli takılan halkalar vardır. Değişik şekil ve boyuttadırlar. Size uygun olanını doktorunuz seçecektir.

Rahim Sarkması Ameliyatı

Hayat tarzındaki değişiklik ve vajinal halkalar sorununuzu çözemediyse ameliyat diğer bir seçenek olacaktır. Sarkmaya neden olan kasların, kendi dokularınız yada sentetik malzemelerle desteklenmesiyle sorun giderilir. Yada rahmin alınması da önerilebilir. Ancak her kadın ameliyat için uygun olmayabilir, özellikle çocuk isteyen kadınlarda ve ameliyatın riskli olduğu çok yaşlı kadınlarda rahim alımı (histerektomi) gerçekleştirilmez.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

miyom-ameliyati

Miyom Ameliyatı

Miyom ameliyatı iyi huylu tümörlerin çıkarılma işlemidir. Rahim miyomları yaygın bir …

Devamını Oku
jinekolojik-laparoskopi-ameliyatlari

Jinekolojik Laparoskopi Ameliyatları

Jinekolojik laparoskopi, jinekolojik problemlerin teşhis ve tedavisinde kullanılan bi…

Devamını Oku
idrar-kacirma-tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi

Tedavi prensibimiz hastalara şikâyetiyle ilgili dikkatli bir sorgulama yapmak ve buna…

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz