Rahim Sarkması Tedavisi

Rahim sarkmasının tedavisi kadının yaşına, hastalığın derecesine, kadının genel sağlık durumuna ve daha sonra çocuk doğurmak isteyip istemediğine göre değişir. İleride bu problemin gelişmesi düzenli Kegel egzersizleri denilen vajina etrafındaki ve perine kasları kasma egzersizleri yapılarak kısmen de olsa engellenebilir.

Rahim Sarkması İçin Nasıl Bir Tedavi Uygulanır? 

Ailesini tamamlamış bir kadında genital organ sarkması durumunda uygulanan tedavi şekli genellikle rahimin vajina tarafından çıkarılması ve ön ve arka vajina duvarlarındaki fazlalıkların çıkarılarak vajina daraltılması şeklindedir. Vajina daraltma operasyonu geçiren kadınlar eğer gebe kalırlarsa normal doğum yerine sezeryan olmaları gerekir.

Üreme çağındaki ve halen doğum yapmayı düşünen ya da ailesini tamamlamış olsa bile rahim alınmasını kabul etmeyen bir kadında ise rahim alınmaksızın yalnızca ön ve arka vajina duvarlarındaki fazla doku alınarak genişlemenin tamiri yani vajinanın daraltılması yoluna gidilir. Böylelikle doğum sonrası vajina genişlemesi yakınması olan kadınların şikayetleri azalacak ve cinsel yaşamdan da eskisine oranla daha fazla tatmin sağlanacaktır. Vajina daraltılması operasyonuna tıpta vajina estetiği (vajinoplasti:) adı verilir. Belirgin rahim sarkması durumunda karın yoluyla rahimi yerinde tutan bağlara ulaşılarak bu bağların yukarı çekilmesi ve böylelikle rahimin alınmaması mümkündür. Ancak yukarı çekme operasyonlarının çok da uzun ömürlü olmadığı bilinmelidir. Risk faktörleri bulunur. Yapılan operasyonun tipine ve yapan cerrahın tekniğine bağlı olarak 3-5 yıl içerisinde tekrarlama riski ortaya çıkabilir. 

Çok nadiren çocukları olmasına rağmen rahiminin alınmasını istemeyen veya başka çocuk doğurmak arzusunda olan bayanlarda ya da rahim alınması operasyonunu dahi kaldıramayacak kadar yaşlı ve genel durumu kötü hastalarda operasyon yerine pesser adı verilen ve vajinaya yerleştirilerek rahimi destekleyip yukarda tutan cihazlar da kullanılabilir ama bu tür tedaviler çok özel durumlarda uygulanmaktadır.

Günümüzde ailesini tamamlamış bayanlarda çocuk taşımaktan öteye bir fonksiyonu olmayan rahimin alınması sarkmalarda uygulanacak en akılcı tedavi şeklidir. Erken dönemde yapılan cerrahi müdahale olumlu sonuçlar verir.

 

rahim-sarkmasi-ameliyati

ameliyatla-rahmin-onarilmasi

Vajinal Halka Takılması 

Vajinaya takılan halkalar rahmi kaldıracak şekilde tasarlanmışlardır. Geçici ya da sürekli takılan halkalar vardır. Değişik şekil ve boyuttadırlar. Size uygun olanını doktorunuz seçecektir.

Ameliyatla Rahmin Onarılması 

Hayat tarzındaki değişiklik ve vajinal halkalar sorununuzu çözemediyse ameliyat diğer bir seçenek olacaktır. Sarkmaya neden olan kasların, kendi dokularınız yada sentetik malzemelerle desteklenmesiyle sorun giderilir. Yada rahmin alınması da önerilebilir. Ancak her kadın ameliyat için uygun olmayabilir, özellikle çocuk isteyen kadınlarda ve ameliyatın riskli olduğu çok yaşlı kadınlarda rahim alımı (histerektomi) gerçekleştirilmez.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tup-bebek-ve-kisirlik

Tüp Bebek Ve Kısırlık

IVF (Tüp Bebek) basitçe, yumurtaların sperm tarafından vücut dışında, laboratuar koşu…

Devamını Oku
jinekolojik-batin-ameliyatlari

Jinekolojik Batın Ameliyatları

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku
miyom-ameliyati

Miyom Ameliyatı

Miyom ameliyatı iyi huylu tümörlerin çıkarılma işlemidir. Rahim miyomları yaygın bir …

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz