Vajina Estetiği Nedir?

Bazı kadınlar cinsel organlarından dolayı huzursuzdurlar. Bunun altında yatan sebep büyük bir olasılıkla cinsel organlarının ergenlik öncesi şeklinin değişiklik göstermesidir. Bu tür şikayeti olan kişilerde yapılacak olan estetik operasyonlar psikolojik olarak kadını rahatlatacak ve bu nedene bağlı olarak bozulan cinsel yaşantısını normal hale getirecektir.

Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajinal genişlik, çiftler arasındaki cinsel problemlerden biridir. Vajina ile penis arasındaki uyumsuzluk, her iki partnerde de orgazm konusunda sorun yaratacaktır. Vajina genişlik açısından kişisel farklılık göstermekle beraber genellikle doğum yapmamış bir kadında iki parmağın girimine müsaittir. Vajinada arka ve ön duvarda boylamasına mevcut katlantılar genişlemeyi arttırır.

mete-itil-kimdir

Vajina boyu ise ortalama 7-9 cm kadardır. Yine vajinada enlemesine mevcut birçok katlantı boyda uzamayı sağlar. Vajinal genişleme ve buna bağlı cinsel problem varlığında yapılması gereken basit bir cerrahi operasyon ile vajinayı daraltmaktır. Epidural anestezi altında vajinanın arka duvarından boylamasına bir parça çıkarılarak kesik kenarlar birbirine dikilir. Yarım saatlik bir işlem olup, hastanede yatmayı gerektirmez. Uygun ağrı kesici kullanımı ile rahatlama sağlanır.

Yaşın biraz ileri olduğu durumlara yaşlanmaya bağlı olarak dış genital bölgedeki organlarda yağ dokusu azalabilir. Bu durum özellikle mons pubis ismi verilen kasığın hemen altındaki kıllı bölgede kendini gösterir. Aynı şekilde labiumlarda da değişik nedenlere bağlı olarak incelme görülebilir. Bu gibi durumlarda kişinin değişik bölgelerinden liposuction benzeri bir işlemle alınan bir miktar yağ dokusu bu alanlara enjekte edilerek dış görünüm düzeltilebilir. Tam aksi şekilde bu bölgelerde fazla miktarlarda bulunan yağ dokusu da lokal anestezi altında alınarak estetik gerçekleştirilebilir.

Hoşnutsuzluk yaratan doğumlara bağlı bir başka problem ise doğum esnasında açılan epizyotominin bıraktığı dikiş izidir. Burada gelişen nedbe dokusu hem kadının hem de erkeğin cinsel tatminini engelleyebilir. Bu problemde vajinoplasti ile düzeltilebilir.

vajina-estetigi-nedir

labioplasti-nedir

Labioplasti

Birçok kadın kendi cinsel organını beğenmemekte ancak bunu çoğu zaman kendilerine bile söylemekten çekinmektedirler. Bu konuda sıklıkla karşılaşılan durum küçük dudak olarak tabir edilen labium minörlerin çok büyük olması ve asimetrik durmasıdır.

20-30 dakikalık bir operasyon ile ergenlik döneminden bu yana sorun haline getirilebilen ve kişilerde adeta psikolojik bir takıntı haline gelen bu yapısal deformasyonların düzeltilmesi operasyonları kliniğimizde oldukça başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Kliniğimizde bu problem Radyofrekans teknolojisi ile lokal anestezi altında, ameliyathane şartlarında küçük dudaklar olması gerektiği kadar küçültülür, kendiliğinden eriyen dikişlerle yara dikilir. Ameliyat süresi, kullanılan ameliyat tekniğine göre 20-30 dakika arasındadır. Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya hiç bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun olmaz, doktor tarafından önerilen temizlik yöntemleri ile bakım yapılır. Rahatsızlık verecek derecede ağrı ve yanma olmaz. Yara iyileşmesi ile ilgili problemlerle sık karşılaşılmaz. Ameliyatı ertesi günü duş alınabilir, normal hayata dönülebilir. Yara iyileşmesi 1 haftada tamamlanır. Ameliyattan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Dışardan bakıldığında ameliyat izi fark edilmez.

Benzer şekilde iç dudakların asimetrik olması durumu da hem psikolojik hem de fonksiyonel olarak cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir ve yine labioplasti gerekli olabilir. Sonuçları oldukça iyi olan ve hasta memnuniyetini sağlayan bu operasyonların sonrasında hastalarımız, özellikle kendilerine olan öz güvenlerinin arttığını ve sosyal ortamlarda kendilerini çok daha rahat hissettiklerini ifade etmektedirler.

Labioplasti operasyonları bakire kızlara da uygulanabilmekte ve işlem kızlık zarında herhangi bir hasara sebebiyet vermemektedir. Çünkü kızlık zarı operasyon bölgesinden yaklaşık olarak 3-4 cm daha içeride bulunmaktadır. Ayrıca bu kişilerin ileride normal doğum yapmalarında da bir sıkıntı olmamaktadır.

Genital Organlarda Sarkma hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rahim-agzi-kanseri-taramasinda-suruntu-smear-alinmasi-ve-yorumu

Rahim Ağzı Kanseri Taramasında Sürüntü (Smear) Alınması Ve Yorumu

Smear testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de kanser-…

Devamını Oku
rahim-sarkmasi-ameliyati

Rahim Sarkması Ameliyatı

Rahim sarkması, kadınların pelvik organlarından biri olan rahminin olması gereken yer…

Devamını Oku
sistosel-nedir

Sistosel Nedir?

 Sistosel idrar kesesinin sarkması durumudur. Mesane ve vajinal duvar arasındaki…

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz