Kısırlık (İnfertilite) Nedir?

Üreme çağındaki çiftlerden her yüzünün 10-15’inde kısırlık problemi görülür. İleri yaş ile birlikte kısırlık görülme riski artar. Kısırlık pek çok sebebe bağlı olarak gelişebilen bir sağlık sorunudur.

Kısırlık Nedir?

Kısırlık ne demek sorusunun cevabı; düzenli cinsel yaşama rağmen, çocuk istedikleri halde bir yıl içinde gebe kalamayan çiftlere infertil çift denir şeklinde açıklanabilir. Bu çiftlerde gebe kalmaya engel olan bir problem var demektir. Öncelikle bunun araştırılması ve ortaya çıkartılması gerekir. Etyolojiyi araştırmada hem kadını hem de erkeği değerlendirmek gerekmektedir. İnfertilite halk arasında kısırlık olarak bilinir. 35 yaşın üzerindeki kişilerde infertilite tedavisi sıklıkla yapılır.

Çünkü etyolojik nedenin %40’ı kadına, %40’ı erkeğe, %20’si ise hem kadına hem de erkeğe ait bir patoloji olabilir. Vakaların %30’ da etyolojik neden birden fazla olabilir. Bu nedenle infertil çiftlerin tetkikleri sırasında eşlerden birinde herhangi bir patoloji ile karşılaşıldığında hemen ona odaklanıp yalnız onu tedavi etmeye çalışmak bazen yetersiz olabilir. Eşlerin her ikisine de tüm tetkikler yapılmalıdır. İnfertil çiftlerin %10’ unda tüm tetkikler normal çıkabilir. Bu gruba izah edilemeyen infertilite grubu denir. Bu oranın teknolojideki gelişmelere paralel olarak diagnostik işlemlerdeki gelişmelerle daha da azalacağı bir gerçektir.

Kısırlık Neden Olur?

Kısırlık sebepleri nelerdir sorusunun yanıtı kadınlara ve erkeklere göre değişkenlik gösterir. Erkeklerde görülen kısırlık probleminin nedenleri arasında, sperm sayısı, kalitesi ile ilgili problemler, hormonal sorunlar, şeker hastalığı, bağışıklık hastalıkları, enfeksiyonlar, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler almış olmak, stresli yaşam ve kötü alışkanlıklar, inmemiş testis ve benzeri doğumsal/ yapısal problemler, cinsel sorunlar gibi durumlar sayılabilir. Kadınlarda görülen kısırlık sebepleri arasında yumurtlama problemleri, hormon bozuklukları, obezite, PCOS, kemoterapi ve benzeri tedaviler görmüş olmak, dış gebelik ameliyatı gibi cerrahi operasyonlar geçirmiş olmak, ileri yaş, rahim ve servikal sebepler, iyi huylu ya da kötü huylu tümörler ve benzeri durumlar sayılabilir. Tüm bunların yanı sıra kadınlarda da erkeklerde de görülebilen bazı kısırlık nedenleri saptanamaz. Bu durum açıklanamayan kısırlık olarak adlandırılır.

kisirlik-gecer-mi

kisirlik

Kısırlık Hangi Yaşlarda Görülür?

Kısırlık belli bir yaş grubunda görülmemekle birlikte yaş ilerledikçe görülme ihtimali artar. Kadınlarda doğurganlık şansı 32-35 yaş aralığında düşmeye başlar ve bu düşüş 38 yaşından itibaren belirgin hale gelir. Erkeklerde kısırlık ile yaşın ilişkisi daha belirsizdir ve belli bir yaştan itibaren üreme yetisinin düşmesi ile ilgili net bir bilgi yoktur.

Kısırlık Testi

Kısırlık nasıl anlaşılır sorusu kadınlara ve erkeklere uygulanan farklı tetkiklere bağlı olarak yanıtlanabilir. Kadınlara kısırlık teşhisi için yapılan testler arasında ultrasonografi, kanda hormon düzeyinin ölçümü ve benzeri tetkikler uygulanır. Erkeklerde ise sperm sayısı ve kalitesi ile ilgili testler yapılır, hormon seviyeleri ölçülür ve sperm örneği incelenir. Bu kısırlık testi tetkiklerinin neticesinde tanı konulabilir.

Kısırlık Belirtileri Erkek

Erkeklerde görülen kısırlık belirtileri kadınlara göre daha azdır ve daha seyrek görülür. Çoğu erkek kısırlık problemini yaşadığını çocuk sahibi olamadığı zaman anlar. Sertleşme ve boşalma konusunda zorlanan, cinsel isteksizlik yaşayan erkeklerde kısırlık görülme ihtimali daha fazladır.

Kısırlık Belirtileri Kadın

Kadınlarda görülen kısırlık belirtileri arasında adet düzensizliği, aşırı tüylenme, cinsel isteksizlik, hamile kalamama, cinsel ilişki esnasında ağrı, adet döneminin ağrılı ve uzun sürmesi, hormon bozuklukları, obezite ve benzeri belirtiler sıralanabilir.

Kısırlık Tedavisi

Kısırlık tedavisi problemin tespitine bağlı olarak uygulanır. Problem ne kadar karmaşıksa tedavi de o kadar uzun sürebilir. Kadınlarda uygulanan ovulasyon uyarılması, intrauterin inseminasyon, fertilizasyon cerrahisi, hormon tedavileri ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi tedaviler kısırlık probleminin çözümüne fayda sağlar. İlaç tedavileri ve cerrahi tedaviler de hem kadınlar hem erkekler için uygulanabilir. Kısırlık tedavisi için uygulanan yardımcı üreme teknikleri de çocuk sahibi olma önündeki engelleri kaldırabilir.

Kadın İnfertilite Yapılan Testler hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

tup-bebek-nedir

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek, çocuk sahibi olmak isteyen ancak kendiliğinden gebe kalamayan çiftler için…

Devamını Oku
ergenlik-ve-adolesan-adet-duzensizlikleri

Ergenlik Ve Adolesan Adet Düzensizlikleri

Kızlarda 10, erkeklerde 12 yaşında başlayan ve ortalama 5 yıl süren ergenlik, çocuklu…

Devamını Oku
gebelikte-diabet-taramasi

Gebelikte Diabet Taraması

24-28. haftalar arası GDM taraması amacıyla 50 gr glukoz yükleme testi yapı…

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz