Kemik Erimesi Ne Demektir? Neden Olur? Önlemek Ve Tedavi Etmek İçin Neler Yapmak Lazım?

Kemik Erimesi Ne Demektir? Neden Olur? Önlemek Ve Tedavi Etmek İçin Neler Yapmak Lazım?

Kemik erimesi yavaş gelişen, genetik yatkınlıkla beraber diyetle az kalsiyum alınmasına bağlı oluşan bir kemik hastalığıdır. Kemik yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak kolay kırıklar görülür. Kemiklerin hem kütlesel azalışı hemde hücresel düzeyde diziliminde bozuklukla seyreden bir hastalıktır. Kemik dokusu bir yandan yapılan bir yandan yıkılan dinamik bir dokudur. Yıkımın yapımdan fazla olmasıyla oluşan bu hastalıkta basit bir kol çarpmasıyla bile kırıklar görülebilir. Hastalık hem erkekte hem kadınlarda görülmesine karşın menapoz sonrası kadınlarda daha sık görülür. Omuriliği oluşturan kemiklerinde güçlerini yitirmesiyle zaman içerisinde boy kısalması ve omurilik kemiklerinde kendiliğinden kırıklar görülebilir. Kırılan kemiklerin omuriliğe bası yapmasıyla bel ve boyun ağrıları görülebilir.

Kalsiyum ve magnezyum oranı yüksek besinleri tüketmek oldukça önemlidir. Bu besin kaynakları kemikleri daha sağlıklı bir yapıya kavuşturarak kemik erimesini de geciktirirler. Yeşil yapraklı sebzeleri, susamı, deniz ürünlerini, balıklardan uskumruyu, süt ve süt ürünlerini ( mümkünse yağsız tercih edilmeli ) bolca tüketmek gerekir. Kuru baklagiller, pekmez bu amaçla alınabilecek etkili besinlerdir.

Demir yönünden zengin besinleri de eksik etmemek gerekir. Demir içeren besinler de kemikleri güçlendir. Ayrıca güneş ışınlarından da mahrum kalmamak gerekir. Güneş ışınlarını öğleden önce ve akşama doğru güneşin yakıcı etkisini yitirdiği saatlerde almak cilt sağlığı açısından daha faydalıdır.

Kemik yapısını korumaya ve güçlendirmeye yarayan diğer bir unsur da düzenli olarak yapılacak egzersizdir. Günlük olarak yapılacak 30 dakikalık egzersizin kemikler için önemli faydası vardır. Örneğin tempolu yürüyüşler, kondisyon bisikleti, bisiklet sürmek, hafif ağırlıkta ağırlıklar kaldırma, hafif düzeyde koşu gibi egzersizler kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olarak, kemik erimesini geciktirici etki yaparlar.

Kalsitonin ,Alendronat, Risedronat, İbandronik asit, Kalsiyum ve D vitamini ilaçları kemik erimesinde kullanılan ilaçlardandır. Hangi ilacın ve dozun size daha faydalı olacağını doktorunuzun belirlemesi uygun olacaktır


Copyright © 2018 meteitil.com Tarafından Tüm Hakları Saklıdır.