Kordon Kanı Ve Gebelik

Farklı hücre tiplerine dönüşebilme potansiyeline ve kendisini yenileyebilme gücüne sahip olan hücrelere ‘kök hücre’ denir.

Kök hücreler, vücudumuzdaki karaciğer, bağırsak ve cilt gibi organlarımızın hücrelerinden farklı olarak iki önemli özelliğe sahiptirler. Bu hücreler uzun dönemler boyunca kendilerini yenilemek amacıyla bölünebilmektedirler. Bu kök hücrelerden elde edilen yavru hücreler birden fazla çeşit hücre tipine farklılaşabilmektedirler. Örneğin uygun şartlarda bir kök hücre kalp kası hücreleri ve pankreasın insülin üreten hücreleri gibi özel kan işlevli hücrelere dönüşmek üzere uyarabilirler. İnsanda tüm kan hücrelerini ve bağışıklık sistemi hücrelerini oluşturma yeteneğine sahip hücrelere ‘hematopoietik kök hücreler’ adı verilir. Kök hücreler günümüzde yaygın olarak başta kan ve kemik iliği kaynaklı kanserler olmak üzere çeşitli kanserler de , kemik iliği ve bağışıklık sistemi yetmezlik durumunda tedavi amacı ile kullanılırlar. Alzheimer, parkinson, diabet taraması,multiple skleroz gibi çeşitli hastalıkların tedavisi için kök hücre kullanımı halen araştırılmaktadır.

Hematopoietik kök hücrelerin kaynakları kemik iliği , vücut dolaşımındaki kan ve göbek kordon kanıdır.

Göbek kordon kanı, bebeğin anne karnında gelişirken gaz ve besin maddelerini anneden bebeğe, atık maddeleri bebekten anneye taşıyan ve plesenta ve bebek arasında bağlantıyı sağlayan göbek kordonu içinde dolaşır.

Kordon kanı alınabilmesi için beklenen doğumdan yaklaşık 3 hafta önce gebenin tercih ettiği kordon kanı bankası ile görüşüp gerekli hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Bu şekilde gerekli ekipman ve kişilerin doğum esnasında hazır bulunmaları sağlanır. Kordon kanını istenirse doğumu yaptıran hekim, istenirse kordon kanı bankası doktoru tarafından doğum anında alınır. Tercih doğumu yaptıran hekimindir. Doğumun şekli vaginal veya sezaryen olması işlemi değiştirmemektedir.

mete-itil-kimdir

 

gebelikte-kordon-kani

 

Bebek doğduktan hemen sonra göbek kordonunun ortasına bir klemp takılır ve göbek kordonu kesilir. Geride kalan plasenta içindeki kan özel bir kan alma seti ile doktor tarafından setin ucundaki torbaya alınır. Plasenta rahimden atılmadan kanın alınması gerekmektedir. Kanın yerçekimiyle kolayca alınması için torbanın plasentaya göre daha aşağıda tutulması faydalı olacaktır. Anne ve bebek bu işlemden dolayı zarar görmez ve acı çekmez. Tüm bu işlem 3-4 dakika sürmektedir. Ne kadar fazla kan toplanabilirse o kadar fazla kök hücre toplanmış olmaktadır. Toplanan kan özel muhafazasına konulduktan ve gerekli ısı kontrolü sağlandıktan sonra en geç 24 saat içinde laboratuvara ulaştırılmalıdır. Kordon kanının laboratuara ulaştırılması ve güvenliliği kordon bankası görevlisine aittir.

Türkiye’de şimdilik öngörülen kordon kanı saklama süresi15 yıl ‘dır. Sağlık Bakanlığı'nın 15 yılı öngörmesinin nedeni, şu ana dek yayınlanmış bilimsel verilerin 15 yıllık saklanmaya ait olmasıdır.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ergenlik-ve-adolesan-adet-duzensizlikleri

Ergenlik Ve Adolesan Adet Düzensizlikleri

Kızlarda 10, erkeklerde 12 yaşında başlayan ve ortalama 5 yıl süren ergenlik, çocuklu…

Devamını Oku
kisirlik-infertilite-nedir

Kısırlık (İnfertilite) Nedir?

 Üreme çağındaki çiftlerden her yüzünün 10-15’inde kısırlık problemi görülür. İl…

Devamını Oku
kemik-erimesi-ne-demektir

Kemik Erimesi

Kemik erimesi yavaş gelişen, genetik yatkınlıkla beraber diyetle az kalsiyum alınması…

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz