Yumurtlama, Döllenme Ve Gebelik

Üreme çağında, düzenli adet gören bir kadında, her ay, yumurtalıklarda, follikül adı verilen kese içerisinde bir yumurta gelişir. Yaklaşık 18-20 cm. çapına ulaşan bu kese, iki adetin arasına denk gelen 14. günde çatlar ve içerdiği yumurta tüpler tarafından yakalanır. Bu döneme denk gelen cinsel ilişki sırasında, vajinaya boşalan spermlerden tüplere ulaşmayı başaranlardan bir tanesi bu yumurtanın zarını delerek içine girer ve yumurtayı döller. Döllenmiş yumurta tüpler içerisinde ilerlerken bir yandan da bölünür ve embriyo oluşur. Embriyo 5-7 gün içerisinde rahim içerisine ulaşır ve eğer yuvalanma gerçekleşirse gebelik oluşur. Kadınlarda yumurtlama dönemi bu noktada önemli bir detaydır.

Tüm bu olayların gelişimi sırasında, beyin üst merkezlerinden, yumurtalıklardan ve rahim iç tabakasından bazı hormonlar salgılanarak olayın kimyasal yönünü kontrol eder. Bu hormonların salgılanması her zaman aynı miktarda olmayıp, adetin farklı günlerindeki yumurtalık faaliyetlerine, rahim iç tabakasının kalınlaşmasına göre değişiklik gösterir.

Herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın, haftada en az iki kez olmak üzere cinsel ilişkisi olan bir çift bir yılın sonunda gebe kalmamış ise kısırlık (infertilite) söz konusudur.

mete-itil-kimdir

yumurtlama-donemi

dollenme-nasil-olur

Ülkemizde ve dünyada evli çiftlerin yaklaşık %15'i bu sorunla karşılaşmaktadır. Neden olarak, erkekte sperm sayısı ve hareketliliğinde yetersizlik, sperm yapısında bozukluk, kadında cinsel organlara ait yapısal bozukluklar, tüplerin tıkalı olması, yumurtlama bozukluğu, bağışıklık sistemi ile ilgili etmenler ve endometriozis sayılabilir. Bazı çiftlerdeyse tüm araştırmalara rağmen nedeni bulunamayan kısırlık söz konusu olabilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kordon-kani-ve-gebelik

Kordon Kanı Ve Gebelik

Farklı hücre tiplerine dönüşebilme potansiyeline ve kendisini yenileyebilme gücüne sa…

Devamını Oku
kadin-ureme-organlari

Kadın Üreme Organları

Kadın dış üreme organları 9-10 cm’lik kanaldan ibaret olan vajina ve vajina girişinde…

Devamını Oku
ileri-yas-gebelikleri-ve-riskler

İleri Yaş Gebelikleri Ve Riskler

Son on yıl içinde başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünyada ilk gebeliğini ileri…

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz