Yumurtlama, Döllenme Ve Gebelik

Üreme çağında, düzenli adet gören bir kadında, her ay, yumurtalıklarda, follikül adı verilen kese içerisinde bir yumurta gelişir. Yaklaşık 18-20 cm. çapına ulaşan bu kese, iki adetin arasına denk gelen 14. günde çatlar ve içerdiği yumurta tüpler tarafından yakalanır. Bu döneme denk gelen cinsel ilişki sırasında, vajinaya boşalan spermlerden tüplere ulaşmayı başaranlardan bir tanesi bu yumurtanın zarını delerek içine girer ve yumurtayı döller. Döllenmiş yumurta tüpler içerisinde ilerlerken bir yandan da bölünür ve embriyo oluşur. Embriyo 5-7 gün içerisinde rahim içerisine ulaşır ve eğer yuvalanma gerçekleşirse gebelik oluşur. Kadınlarda yumurtlama dönemi bu noktada önemli bir detaydır.

Tüm bu olayların gelişimi sırasında, beyin üst merkezlerinden, yumurtalıklardan ve rahim iç tabakasından bazı hormonlar salgılanarak olayın kimyasal yönünü kontrol eder. Bu hormonların salgılanması her zaman aynı miktarda olmayıp, adetin farklı günlerindeki yumurtalık faaliyetlerine, rahim iç tabakasının kalınlaşmasına göre değişiklik gösterir.

Herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın, haftada en az iki kez olmak üzere cinsel ilişkisi olan bir çift bir yılın sonunda gebe kalmamış ise kısırlık (infertilite) söz konusudur.

mete-itil-kimdir

yumurtlama-donemi

dollenme-nasil-olur

Ülkemizde ve dünyada evli çiftlerin yaklaşık %15'i bu sorunla karşılaşmaktadır. Neden olarak, erkekte sperm sayısı ve hareketliliğinde yetersizlik, sperm yapısında bozukluk, kadında cinsel organlara ait yapısal bozukluklar, tüplerin tıkalı olması, yumurtlama bozukluğu, bağışıklık sistemi ile ilgili etmenler ve endometriozis sayılabilir. Bazı çiftlerdeyse tüm araştırmalara rağmen nedeni bulunamayan kısırlık söz konusu olabilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

gebelik-ve-egzersiz

Gebelik Ve Egzersiz

Egzersiz, sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır ve gebelikte de belli kurallara uyul…

Devamını Oku
gebelikte-tarama-testleri

Gebelikte Tarama Testleri

Gebeliğin normal seyretmesi ve sağlıklı bir bebeğe kavuşmak her anne adayı ve ailesi …

Devamını Oku
kemik-erimesi-ne-demektir

Kemik Erimesi Ne Demektir?

Kemik erimesi yavaş gelişen, genetik yatkınlıkla beraber diyetle az kalsiyum alınması…

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz