Yumurtlama, Döllenme Ve Gebelik

Yumurtlama, Döllenme Ve Gebelik

Üreme çağında, düzenli adet gören bir kadında, her ay, yumurtalıklarda, follikül adı verilen kese içerisinde bir yumurta gelişir. Yaklaşık 18-20 cm. çapına ulaşan bu kese, iki adetin arasına denk gelen 14. günde çatlar ve içerdiği yumurta tüpler tarafından yakalanır. Bu döneme denk gelen cinsel ilişki sırasında, vajinaya boşalan spermlerden tüplere ulaşmayı başaranlardan bir tanesi bu yumurtanın zarını delerek içine girer ve yumurtayı döller. Döllenmiş yumurta tüpler içerisinde ilerlerken bir yandan da bölünür ve embriyo oluşur. Embriyo 5-7 gün içerisinde rahim içerisine ulaşır ve eğer yuvalanma gerçekleşirse gebelik oluşur.

Tüm bu olayların gelişimi sırasında, beyin üst merkezlerinden, yumurtalıklardan ve rahim iç tabakasından bazı hormonlar salgılanarak olayın kimyasal yönünü kontrol eder. Bu hormonların salgılanması her zaman aynı miktarda olmayıp, adetin farklı günlerindeki yumurtalık faaliyetlerine, rahim iç tabakasının kalınlaşmasına göre değişiklik gösterir.

Herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın, haftada en az iki kez olmak üzere cinsel ilişkisi olan bir çift bir yılın sonunda gebe kalmamış ise KISIRLIK (infertilite) söz konusudur. Ülkemizde ve dünyada evli çiftlerin yaklaşık %15'i bu sorunla karşılaşmaktadır. Neden olarak, erkekte sperm sayısı ve hareketliliğinde yetersizlik, sperm yapısında bozukluk, kadında cinsel organlara ait yapısal bozukluklar, tüplerin tıkalı olması, yumurtlama bozukluğu, bağışıklık sistemi ile ilgili etmenler ve endometriozis sayılabilir. Bazı çiftlerdeyse tüm araştırmalara rağmen nedeni bulunamayan kısırlık söz konusu olabilmektedir.


Copyright © 2018 meteitil.com Tarafından Tüm Hakları Saklıdır.