Sistosel Nedir?

Sistosel idrar kesesinin sarkması durumudur. Mesane ve vajinal duvar arasındaki destekleyici doku zayıfladığı zaman mesane vajinaya kadar ilerler. Vajinal ön duvar sarkması gerçekleşmiş olur. Bazen bu sarkma vajenden dışarı çıkacak kadar da ilerleyebilir.Mesane tek başına olduğu gibi diğer genital organlarla ( rahim, barsak vb ) beraber de sarkabilir.

Sistosel Belirtileri

Sistosel kişinin gündelik yaşamını etkileyen belirtilere neden olabilir. Sistosel görülen kişi idrarını istemeden kaçırabilir. Sistosel belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Vajinada ya da kasıkta baskı hissinin oluşması,
 • Sık idrara gitme ve idrar kaçırma
 • Vajende bir kitle hissi,
 • İdrar yolu enfeksiyonu olmak ve enfeksiyonun sürekli tekrarlaması,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı oluşumu,
 • Vajinal bölgede ağrı, koku oluşması ya da akıntı olması
 • Cinsel hazda azalma yaşanması,
 • Eğer sistosel ilerlemişse kişi oturduğu zaman bir kitlenin üstüne oturmuş gibi hissedebilir.

 

 

sistosel-nedir

 

Sistosel Neden Olur?

Sistosel , mesaneyi yerinde tutan bağ dokusu, bağlar veya kasların gevşemesi sonucu oluşur En önemli risk faktörleri;

 • Zorlu doğumlar ve doğum sayısının fazlalığı
 • Menopoz
 • Obesite
 • İlerleyen yaş
 • Geçirilmiş ameliyatlar
 • Aile öyküsü
 • Genetik faktörler ‘dir.

Sistosel Tedavi Yöntemleri

Sistosel tedavi yöntemleri birden fazladır. Başlangıç seviyesindeki hastalar için ameliyat gerekmez. Pelvik taban egzersizleri ile kaslar güçlendirilebilir. Bu da hastalığın ilerlemesinin önleyerek tedavi sağlar. Kegel egzersizleri ile pelvik taban güçlendirilebilir.

Sistosel ameliyatı; sistosel ileri seviyedeyse ameliyat gerekir. Sistosel bir tür vajinal fıtıktır. Vajinal yoldan yapılan ameliyatlarla, bu fıtık düzeltilir. Bu cerrahi işlemle ön vajinal onarım sağlanır. Vajina içindeki dokuların idrar torbasından ayrılma işlemidir. Sarkan kısımlar düzeltilerek işlem tamamlanmış olur. Ameliyat sonrasında hastanede yatış genelde 1 gündür. Mesane sondası hasta taburcu olmadan çıkartılır.

Lokal östrojen tedavisi de pelvik taban kasları güçlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Menopoza girmiş ve östrojen seviyesi düşen kişiler için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

İleri derecede yaşlı ve opere edilemeyecek hastalarda vajinal peser dediğimiz plastik ya da kauçuk halka vajinaya yerleştirilir. Bu yöntemde iyileşme sağlanamaz ancak destek bu halkayla sağlandığı için şikayetlerde azalma sağlanır. Pesser boyutu hastalığın ilerleme derecesine göre değişiklik gösterir. Kişi halkayı kendi temizleyip geri takabilir. Vajinal pesser kullanımı genelde ameliyat olması riskli olan kişilere uygulanır. Ameliyata alternatif olarak kullanılan bir şikayet azaltıcı yöntemdir.

 

Sistosel ( mesane sarkması ) ameliyatı kaç dakika sürer?

Sistosel ameliyatı vajinal yoldan karın açılmadan yapılır ve 45 dakika 1 saat kadar sürer. Eğer birlikte diğer genital organ sarkmaları ve idrar kaçırma da düzeltilecekese o zaman 2 saate kadar uzayabilir.

İdrar torbası sarkması tedavi edilmezse ne olur?

İdrar torbası sarkması kişinin günlük yaşamı olumsuz anlamda etkilenir. Başlangıç seviyesindeki sarkma idrar kaçırmaya neden olurken ileri seviyedeki sarkma idrarını yapmakta zorlanmaya yol açmaktadır. İdrar kesesi vajina dışına çıkabilir. Bu da daha ciddi sıkıntılara yolo açar.İdrarı boşaltamamaya bağlı idrar yolu ve böbrek enfeksiyonları görülebilir.

İdrar torbası sarkması ameliyatı riskli mi?

İdrar torbası ameliyatı vajinal yoldan , kapalı olarak yapılan oldukça basit bir işlemdir. Genelde epidural ya da spinal ( belden anestezi ) ile hasta risk almadan ameliyat edilebilir.

İdrar torbası ameliyatı sonrası kaç günde iyileşir?

İdrar torbası ameliyatı sonrası tamamen iyileşme 4-6 hafta aralığında sürebilir. Bu süre zarfında sadece 3-5 kiloyu geçen yük kaldırmamak, cinsel ilişkide buılunmamak yeterlidir.Hasta rahatlıkla ev işlerini yapabilir. Banyo yapabilir.Yatak istirahatine gerek yoktur.

İdrar torbası sarkması cinselliği etkiler mi?

İdrar torbası sarkması cinsel tatminsizliğe yol açabildiğinden cinsel yaşamı etkileyebilir. Vajinanın bollaşması ve dışarı sarkmasım yaşam kalitesini düşürür.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rahim-agzi-kanseri-taramasinda-suruntu-smear-alinmasi-ve-yorumu

Rahim Ağzı Kanseri Taramasında Sürüntü (Smear) Alınması Ve Yorumu

Smear testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de kanser-…

Devamını Oku
rahim-sarkmasi-ameliyati

Rahim Sarkması Ameliyatı

Rahim sarkması, kadınların pelvik organlarından biri olan rahminin olması gereken yer…

Devamını Oku
genital-organlarda-sarkma-desensus

Genital Organlarda Sarkma (Desensus)

Genital bölgede, kemik çatı içinde yer alan organlar kendilerini sabitleyen çeşitli b…

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz