Kadın Üreme Organları

Kadın dış üreme organları 9-10 cm’lik kanaldan ibaret olan vajina ve vajina girişindeki vulva adı verilen dudaklar ile başlar. Vajinadan daha yukarıda serviks denilen rahim ağızı ile karşılaşılır. Rahim ağızı rahim boşluğu ile vajina arasındaki bağlantıyı sağlar Rahim tıp dilinde uterus olarak adlandırılır. Rahimin en iç tabakası / zarı (endometrium), döllenmiş yumurtayı kabul edecek şekilde her ay hazırlanır. Yumurtalıklardan atılan yumurta sağlıklı bir şekilde tüplerde döllendiğinde, oluşan embriyo rahim içine gelir, rahım zarına gömülür ve gelişmeye devam eder.

Embriyo rahim içerisine yapışmadığı taktirde rahim iç zarındaki / tabakasındaki hazırlık dokusu atılır, bu adet kanaması olarak bilinir. Rahim içi boşluğu sağda ve solda bulunan birer tüp ile karın içi boşluğa açılır. Tüplerin karın içine açılan uçlarında sağda ve solda birer yumurtalık (over) bulunur. Yumurtalıklarda dişi üreme hücresi (yumurtalar) geliştirilir ve yumurtalıklar kadına kadınsı özellikleri veren başta östrojen olmak üzere, progesteron ve diğer bazı hormonların salgılanması görevini yürütür.

Her adet (siklus) başında yumurtalıkta her biri bir yumurta içeren belirli miktarda folikül (kesecikler) gelişir. Normal gelişen sikluslarda (ilaç verilmeden) adet başlangıcından 5-6 gün sonra 1 folikül daha hızlı gelişmeye başlar ve yumurtlama döneminde 1 ya da 2 adet follikül belli bir çapa gelir ve yumurtlama gerçekleşir.

mete-itil-kimdir

 

kadin-ureme-organlari-nedir

 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kadin-infertilite-yapilan-testler

Kadın İnfertilite Yapılan Testler

Kadınlarda üreme ile ilgili hormonların düzeylerinin saptanması en önemli incelemeler…

Devamını Oku
gebelikte-ilac-kullanimi

Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelik dönemi bazı yakınmalar, önceden varolan hastalıklar ya da gebelikte yeni geli…

Devamını Oku
gebelik-ve-dis-bakimi

Gebelik Ve Diş Bakımı

Hamilelik sırasında günlük ağız ve diş bakımı kesintiye uğratılmamalıdır. Hamilelik ö…

Devamını Oku

METE İTİL

Randevu ve İletişim Formu

Bizlere merak ettiğiniz soruları sorabilir ya da randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.


Konu seçiniz