Rahim Ağzı Kanseri Aşısı (HPV Aşısı)

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı (HPV Aşısı)

Human Papiloma Virus (HPV), gelişmiş ülkelerde en sık görülen cinsel temasla bulaşan hastalıklar arasındadır.Ülkemizde yaygınlığı daha az olsa da HPV geçiren kadınlarımızın sayısı her geçen gün artmaktadır.

Yeni geliştirilen aşılar, HPV virüsünün çeşitli tiplerine karşı vücutta aşılama yoluyla bağışıklık oluşturabilmekte ve bu virüsün yol açtığı olumsuzluklardan korunmasına yardımcı olabilmektedir. Gardasil, quadrivalan tip (16,18,6,11 benzeri tiplere etkili ) aşı olup HPV tip 16,18,6,11’e benzer partikülleri içerir ve rahim ağzı kanserleri ile kanser öncüsü lezyonların haricinde dış genital bölgede bulunan siğilleri de önleyicidir. Cervarix ise bivalan aşıdır ve HPV tip 16 ile 18’e benzer partikülleri içerir.Özellikle rahim ağzı kanserleri ile kanser öncüsü lezyonları önlemeye yöneliktir.

Adölasan dönemi aşı için en uygun yaş aralığıdır.İdeal yapılma dönemi 9-12 yaş arası olup en geç 26 yaşında yapılması önerilmektedir Öncelikle HİV taşıyıcıları, immün sistemi baskılayan tedavi alanlar, kortizon kullananlar, bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı olanlar veya HPV açısından riskli gruptakiler (örneğin çok partnerliler) aşılanmalıdırlar.Doktora başvurarak jinekolojik muayeneden geçmeli ve eğer cinsel yaşamınız varsa Papsmear testine tabi tutulmalısınız. Cinsel yaşamı olmayan kızlarda her ne kadar daha önce HPV geçirilmiş olma olasılığı son derece düşük olsa bile doktorun dış genital bölgedeki muhtemel HPV lezyonlarına karşı genital bölgeyi gözden geçirmesi önemlidir. Muayenenizde bir sorun yoksa ve smear testiniz de normalse 6 aylık bir sürede toplam üç kez aşılanmalısınız. Uygulama kas içi (kol veya kalça) şeklindedir. Hamilelerde yapılması tavsiye edilmemektedir, doğum sonrası emzirme döneminde aşı güvenle yapılabilir.Aşı sonrası hassas kişilerde önemsiz alerjik reaksiyonlar yapabileceği belirtilmektedir. Aşılar HPV’ye bağlı oluşmuş bir hastalığı tedavi etmez, sadece koruyucudur. Aşılansanız dahi olağan jinekolojik muayeneler devam etmelidir.

Yeni HPV aşıları ile ilgili daha uzun etkili ve daha geniş kapsamlı aşılar için çalışmalar devam etmektedir.


Copyright © 2018 meteitil.com Tarafından Tüm Hakları Saklıdır.